În cartea sa din 2006, The President, The Pope, and the Prime Minister, vechiul jurnalist conservator, fost redactor al National Review, John O’Sullivan, l-a lăudat pe Ioan Paul al II-lea pentru felul în care i-a ajutat pe Ronald Reagan și Margaret Thacher să câștige Războiul Rece.

Ar putea, oare, papa Leon să-l ajute pe președintele Donald Trump să pună capăt războiului din Ucraina, salvând astfel nenumărate vieți și rezolvând problemele moștenite de la predecesorii lor?

S-ar putea să nu fie atât de greu pe cât pare la prima vedere. Trump a sugerat această posibilitate, după convorbirile avute cu președintele Rusiei, Vlaimir Putin, și cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Vaticanul, reprezentat de Papă, a declarat că ar fi foarte interesat să găzduiască negocierile”, a scris Trump pe Truth Social. „Atunci, să-i dăm drumul!”

Ferindu-se să limiteze posibilele negocieri doar la Rusia și Ucraina, vicepreședintele J.D. Vance a vorbit la rândul său despre acest aspect într-un interviu, după ce, împreună cu secretarul de stat Marco Rubio, a fost primit într-o audiență la primul papă american.

Am vorbit mult despre ceea ce se întâmplă în Israel și în Gaza. Apoi, la fel de mult, mult despre conflictul dintre Rusia și Ucraina”, a declarat Vance pentru NBC News. „Este greu de prezis viitorul, dar cred că nu doar Papa, ci întregul Vatican și-a exprimat dorința de a fi cu adevărat de ajutor și de a lucra împreună cu noi pentru a facilita, sperăm, un acord de pace între Rusia și Ucraina.”

E cu totil altceva decât repostarea de către Trump a unor imagini generate de inteligența artificială, cu sine însuși în rolul papei. Poate că Leon ar fi mai convingător în rolul lui Henry Kissinger, deși această comparație ar putea fi la fel de blasfemică.

Avem un papă american – un tip care nu are armată, dar care cred că are o capacitate incredibilă de a strânge laolaltă și de a influența nu doar Europa, ci, de fapt, întreaga lume”, a spus, în interviul său pentru NBC, Vance, care este convertit la catolicism. El a declarat că, pentru Leon, „pacea este deosebit de importantă”.

Dacă am realizat ceva cât de cât important [la Roma], speranța mea este că relația dintre noi și Vatican să ducă la mult mai puțini oameni uciși și la mult mai puține dezastre umanitare”, a adăugat Vance.

Și dacă se va concretiza, ar putea fi a doua oară când un papă a colaborat cu o administrație republicană în acest fel în domeniul politicii externe. Pontiful născut în Polonia s-a opus Uniunii Sovietice în ultimii ani ai Războiului Rece și tot el și-a exprimat deschis opoziția față de războiul din Irak. Unii credeau că misiunea lui Leon ar fi să îl înfrunte pe Trump, la fel cum l-au înfruntat (pe el și pe Vance), episcopii catolici pe tema imigrației.

Ucraina martirizată așteaptă negocieri pentru o pace dreaptă și durabilă”, a spus Leon la slujba inaugurală. De asemenea, el s-a întâlnit cu Zelenski și cu soția președintelui ucrainean.

Războiului din Ucraina, este costisitor în sine și pune lumea în pericolul unui conflict mai amplu, între puteri nucleare. Să sperăm că nu e nevoie de un miracol pentru a-i pune capăt. Dar se prea poate ca Putin să aibă nevoie de o intervenție divină care să îl convingă că poziția sa actuală este pierzătoare și distructivă.

Putin pare încă dispus să plătească prețul războiului, chiar dacă propriile sale trupe suferă pierderi mari. Ar putea fi interesat întrucâtva să aibă relații mai bune cu Statele Unite, dar deocamdată nu suficient pentru a se angaja în discuții de pace serioase. Liderul rus nu a participat la negocierile directe din Turcia, în ciuda faptului că Zelenski a trimis o delegație de nivel înalt.

Trump încearcă să îl convingă pe Putin să se așeze la masa negocierilor, deoarece, într-un Washington obsedat în ultimii opt ani de discuțiile despre Trump/Rusia, răbdarea populației se epuizează rapid.

Ceea ce încearcă președintele să facă este să pună capăt unui război”, a explicat Rubio în fața Comisiei pentru Relații Externe a Senatului.

Ar putea avea nevoie de un papă și de un prim-ministru care să-l ajute.

W. James Antle III este redactor executiv al revistei Washington Examiner și redactor colaborator al ziarului The American Conservative.

Traducerea și adaptarea: Nedeea Burcă

Sursa: aici